[/rev_slider]“ slider_id=“about-me-header“ display=“normal“ ]
AUTOR O SOBĚ …
Těší mě, že jste se dostali až sem na tyto odkazy. A jelikož jste otevřeli záložku „O autorovi“ určitě se chcete dozvědět více informací, kdo a kde všude fotografie z galerie a portfolia byli pořízené.
Fotografování se věnuji od svého mládí, dá se říci od školních let cca 1973. Byl jsem technicky založený a amatérsky stavěl elektronické výrobky všeho druhu. Občas to byl i boj. Hlavně se scháněním různých polovodičů v té době i hůře sehnatelné. A tak se stalo, že jsem dostal na vánoce kinofilmový fotoaparát značky Certo KN35. Jelikož kinofilmy nebily zas tak drahé, ale vyvolání negativu a fotek už bylo finančně náročnější, musel jsem se učit a fotky jen tak nestřílet od boku. Samozřejmě že materiálu padlo za oběť dost. Čas však vše postupně vyladil.
Postupem času jsem tahal foťák všude kam jsme jeli. Do přírody, na různé akce.
Doba šla dál a malý foťáček už nestačil. Mezi tím se i ustálili moje zájmy a činnost se vrhla směrem k jeskynním a po vojně i k horolezectví. Jelikož v té době nebylo moc materiálu pro tyto aktivity, musel jsem si nějak pomoci sám. Začal jsem si vyrábět přímo věci na míru. Tak vznikly první horolezecké ůvazky, různé kletry, batohy, tašky, obaly na foťáky, objektivy aj. Tak nastal čas pořídit nějaký foťák do horských stěn a případné outdoorové aktivity. První zrcadlovka Zenit TTL s objektiven 58/2. To už bylo iné kafe. Začal jsem řešit i kvalitnější negativy a fotil i na inverzní filmy. Byl to ideální spojení, jelikož jsme mohli na horolezeckých akcích (poslední slanění) vždy promítat co se vše událo za poslední rok.
Picasa a jeho sofistikovaný automatizovaný nástroj „zkusím štěstí“:) Současně se zmíněnou mašinkou od Nikonu jsem si ale koupil i první odbornou publikaci o focení. A čím více jsem četl, tím jasněji jsem docházel k názoru, že bez zrcadlovky už prostě focení „nejde“.
Na sklonku roku 2009 jsem tedy vyměnil EVF za zrcadlovku Nikon s prvním setovým objektivem 18–105mm, nakoupil další publikace a nastoupil na cestu zkoušení a experimentování. A že to byla cesta trudná a trnitá. Zejména mě překvapovalo, že se moje fotografie stále jaksi kvalitou nepřibližují snímkům otištěným v profesionálních časopisech:)
V průběhu dalších zhruba dvou let jsem se začal pomalu orientovat z běžného cvakání na promyšlenější fotografie, dokoupil jsem objektivy, filtry a další různé nezbytnosti. A když už jsem měl výbavu a teoretické znalosti z knih, bylo třeba vše zúročit. Na podzim 2011 jsem se tedy vydal celkem nazdařbůh fotit východ slunce v Českosaském Švýcarsku a cestou v autě jsem se rozhodl, že krajinářská fotografie by pro mě mohla být tím pravým.
Již v průběhu jara roku 2012 mi učarovala panoramatická krajinářská fotografie, které se dnes věnuji s maximálním zápalem. Drtivou většinu aktuálních fotografií proto pořizuji z několika podkladových snímků (někdy i desítek či stovek) a zaměřuji se kromě klasické denní fotografie i na fotografii noční krajiny a hvězd. Focení mě opravdu zcela pohltilo, což mělo za následek i tu skutečnost, že jsem začal lektorovat krajinářské workshopy, organizovat zahraniční fotoexpedice a provozuji vlastní Individuální Fotografickou Školu (IFŠ). V mé další fotografické tvorbě mě podněcují i úspěchy na mezinárodních fotografických soutěžích, například v Tokiu (stříbrná medaile), na Fine Art Photography Awards v Londýně, dále Prix de la Photographie v Paříži (2× stříbrná medaile), Moscow International Foto Awards 2017 (2× zlatá a 1× stříbrná medaile), International Photography Awards 2017 v Los Angeles (bronzová medaile a 9× Čestné ocenění) či australská The International Pano Awards (1× zlato, 4× stříbro a 1× bronz) atd.
Přelomovým se pro mě stal rok 2017. Nejen že se mi dařilo na výše uvedených mezinárodních fotografických soutěžích, ale také se velmi úspěšně rozběhl můj projekt fotoexpedic do zahraničí (norské Lofoty, Dolomity, Toskánsko) či unikátní projekt „Fotovinobraní“ (kombinace fotografování a degustování vína). V neposlední řadě jsem byl přijat za člena komisí Asociace profesionálních fotografů ČR a na podzim se mi podařilo získat titul QEP.
QEP (Qualified European Photographer) je jeden z nejprestižnějších fotografických titulů, který lze získat. Uděluje ho Federation of European Photographers a cesta k němu je sakra trnitá. Končí velmi přísným tříkolovým posuzování sady 12 tisků. Za poslední roky se hodnocení komisí velmi zpřísnilo a úspěšnost je v krajinářské fotografii opravdu mizivá. V roce 2017 jsem tak uspěl jako jediný krajinář z celé Evropy a současně jako jediný zástupce ČR. Krajinářský QEP u nás historicky za dvě desetiletí získali doposud pouze 4 fotografové.
QEP – v krajinářské fotografii – jsem pro Českou republiku vybojoval po dlouhých 12 letech…
Dalším zlomem bylo léto roku 2018, kdy se mi podařilo získat titul MASTER QEP!
Master QEP (Master Qualified European Photographer) je nejcennější a nejprestižnější fotografický titul, který lze získat a taktéž ho uděluje Federation of European Photographers. Z potencionálních 70 tisíc zájemců získalo, historicky za cca 30 let, titul MQEP doposud jen 70 fotografů. V ČR jsem se stal třetím držitelem tohoto titulu, přičemž oba předchozí tituly byly uděleny před dlouhými 14, resp. 18 lety.
O moc víc se toho ve fotografii už dokázat nedá. Přitom od mé první krajinářské fotografie uplynulo 6,5 roku…
Ziskem titulu Master QEP vše ale nekončí. Na sklonku roku 2018 jsem se stal ambasadorem legendární fotografické značky Carl Zeiss. Jsem tak druhým ambasadorem této značky v České republice a zároveň 25. fotografem na světě, který tuto fotografickou ikonu reprezentuje.
Je to pro mě velká čest a zároveň vítaný nový impuls do další fotografické práce.
Z dnešního úhlu pohledu poněkud překvapeně zjišťuji, že ač jsem de facto antiturista a preferuji zcela jiné sportovní aktivity, než je drápání se do kopců s fotobaťohem na zádech (kterému pracovně díky jeho velikosti přezdívám maringotka), fotografování mě velmi baví. Krajinářská fotografie se pro mě skutečně stala „tím pravým ořechovým“, ale nezříkám se ani ostatních fotografických disciplín.
Prosinec 2018
Jan Šmíd, Master QEP
www.smidphotography.com www.facebook.com/…dphotography
Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit. Vivamus at nibh tincidunt, bibendum ligula id. Nemo enim ipsam voluptatem quiatotam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugitminim veniam, quis nostrud exercitation.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
ThemeGoods Inc.
Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab
Designmodo Corp.
Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab
Envato Co.
Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab
WordPress Corp.
Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab
Leave a reply