Lokátor

Lokace míst a zajímavých oblastí
Mapy a souřadnice

Lokátor fotografických míst


Moderní

jsou všechny lokace ve městech – ulice, podloubí, náměstí, budovy a zákoutí. Městské parky jsou na pomezí moderních a přírodních oblastí, ale pokud je v nich vidět okolní město, pak patří spíše sem.

Na tahle místa se vydejte fotit fashion, street portrét nebo prostě jen portrét. Můžete vzít letní šaty, zimní bundu, kabelku, zajímavý klobouk, makeup… vlastně cokoliv, co je tak nějak „běžné“.

Přírodní

jsou lesy, louky, řeky, rybníky, skaliska, lesoparky a vůbec místa, která oplývají přírodou a lidská obydlí tam nejsou vidět. Taková místa jsou ideální na fantasy, letní portrét se zapadajícím sluncem, v zimě na sněhový portrét, na podzim jsou lesy zbarvené do krásných barev, na jaře je příroda v plné síle. Boho fotky jsou super u jezera nebo v letním poli.

Historické

jsou hlavně hrady a zámky, trosky a rozvaliny. Těch je u nás velké množství a jsou vhodné pro fantasy focení. Často je u nich potřeba domluvit se s majitelem, většinou je domluva příjemná a dopadne dobře. Na těchto lokacích bývá hodně lidí, ale pokud se na noc nezavírají, můžete přijet až večer.

Urbex

je obtížný typ. Špatně se hledá, špatně se do něj dostává a bývá nebezpečný, takže doporučuji dobře promyslet, zda chcete fotit zrovna tam. Jde totiž o opuštěné budovy. Může se propadnout podlaha, můžete narazit na bezdomovce (a jejich psy) nebo uživatele drog.

Tyto lokace se nikde neuvádí a kdo o nějaké ví, většinou to drží v tajnosti, aby tam nechodil každý. Buď se vypravíte do jednoho z mála známých urbexů, nebo na nějaký narazíte sami. Sama urbexové lokace využívám při postapokalyptickém focení.

A když už se do urbexu dostanete, vyvarujte se vyšších pater, ať neriskujete víc, než je nutné.

Futuristické

lokace jsou moderní. Hodí se k nim nadčasová móda a výrazný makeup, focení na široký objektiv nebo s barevným osvětlením. Těchto lokací je málo a jsou k nalezení hlavně ve velkých městech. Mnohdy jde o soukromý pozemek, odkud vás může vykázat ochranka. Je tedy dobré si předem zjistit, zda je možné tam fotit.